< powrót do listy artykułów

Jaki odkurzacz wodny, jaki odkurzacz z filtrem wodnym

Jaki odkurzacz wodny, jaki odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacz wodny - sposób działania

Odkurzacze wodne wykorzystują filtr wodny, dzięki któremu powietrze wraz z brudem i kurzem wciągane jest do środka, do specjalnego pojemnika z wodą i tam następuje separacja. Woda pochlania kurz i zawarte w nim alergeny, a oczyszczone powietrze wydostaje się na zewnątrz wolne od szkodliwych zanieczyszczeń. Dodatkowe filtry, w które często zaopatrzone są modele, wspomagają oczyszczanie, a uwalniane powietrze jest świeże, nawilżone i dzięki użytemu(według woli użytkownika) wariantowi zapachowemu, roztacza przyjemną woń. Do tego celu stosuje się specjalne olejki eteryczne, których aromat może znacznie uprzyjemnić sprzątanie.

Odkurzacz wodny - czym różni się od odkurzacza workowego

Tradycyjny odkurzacz workowy podobnie jak jego wodny odpowiednik ma za zadanie pochłaniać zanieczyszczenia i filtrować powietrze. Czynności te odbywają się tu przy pomocy worka papierowego lub płóciennego - wielokrotnego użytku albo jednorazowego. Worek papierowy nie usunie jednak skutecznie drobnoustrojów, a worek płócienny w trakcie użytkowania może szybko ulec uszkodzeniu. Dlatego jeżeli chodzi o jakość wydmuchiwanego z powrotem powietrza, bezwarunkowo odkurzacz wodny stanowi dużo lepszą alternatywę. Filtr wodny oraz filtr HEPA umożliwiają dwustopniowe oczyszczanie i niemal całkowitą eliminację kurzu.
 

Również poziom zużycia energii w przypadku odkurzacza wodnego jest dużo niższy. Pracuje on przy stałej mocy ssania, silnik nie jest mocno eksploatowany poprzez częste nagrzewanie, a tym samym wolniej się zużywa. Odkurzacze wodne są ze względu na swoją konstrukcję z pewnością nieco cięższe od odkurzaczy workowych, ale przy tym mogą być bardzo wygodne w użyciu i sterowanie nimi nie przysparza trudności.  Trzeba przyznać, że cena wysokiej klasy odkurzaczy z filtrem wodnym jest też odpowiednio wyższa, jednak wzrasta ona adekwatnie do wzrostu możliwości danego urządzenia i całego wyposażenia wybranego modelu. Jednak inwestycja w tego rodzaju wielofunkcyjne urządzenie posiada szereg korzyści, począwszy od profesjonalnego sprzątania do dbałości o nasze zdrowie, poprzez zapewnienie właściwie oczyszczonego i nawilżonego powietrza.

Odkurzacz wodny jako doskonałe rozwiązanie dla alergików

Mikroskopijne, niewidoczne dla oka, natomiast niebezpieczne dla człowieka organizmy z rodzaju pajęczaków, są obecne we wnętrzach domów i mieszkań nieustannie - praktycznie w ciągu całego roku. Najlepszym dla nich okresem bytowania i rozwoju jest jesień i wczesna zima, kiedy to poziom wilgotności wzrasta na skutek ogrzewania i braku odpowiedniej wentylacji. Obcują w kurzu, w pościeli, dywanach, firanach, meblach tapicerowanych, książkach. żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim oraz zwierzęcym oraz resztkami pokarmów. Aż 80% kurzu stanowią roztocza i szkodliwe produkty ich przemiany materii, które są przyczyną bardzo silnych alergii oraz astmy.

Wyeliminowanie ich w możliwie jak najbardziej skuteczny sposób, to zbawienne rozwiązanie dla osób borykających się  codziennie z takim problemem. Właśnie temu celowi służy odkurzacz wykorzystujący technologię czyszczenia w oparciu o  filtr wodny i filtr HEPA, które mają za zadanie uwolnić powietrze od odpadów roztoczy, bakterii, zarodników pleśni, gronkowców. Dwupoziomowy proces polega na filtracji za pomocą wody, a jeżeli jakieś najmniejsze cząstki, wielkości mikronów wydostaną się jeszcze i nie osiądą w wodzie, zadziała filtr HEPA, wyłapując je bardzo dokładnie. W procesie tym wykorzystuje się działanie separatora, który poprzez odśrodkową siłę wirowania oddziela cząsteczki kurzu i brudu powodując osiadanie ich w pojemniku z wodą.

Odkurzacz bezworkowy do prania dywanów

Większe cząsteczki pozostają na dnie pojemnika, mniejsze natomiast dzięki specjalnym pęcherzykom powietrza osiadają na brzegach.Urządzenie tego typu nie tylko oczyszcza i nawilża powietrze, ale też dezynfekuje, a nawet usuwa dym tytoniowy z otoczenia. Wysokiej jakości egzemplarze, dzięki odpowiedniemu systemowi pracy przy niskiej prędkości mogą pozostawać w pomieszczeniu włączone, działając przez dłuższy okres czasu.
   

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym wybrać?

Warunki mieszkaniowe, a także określenie indywidualnych potrzeb użytkowników - deprecjonują decyzję o tym jaki odkurzacz wodny kupić. Jak wiadomo ważnym aspektem przy zakupie jest moc urządzenia. Od niej w dużym stopniu zależy skuteczność sprzątania. Moc ssania, by osiągnąć zamierzony cel, powinna wynosić od 300 - 480 watów. Niezmiernie istotny jest wspomniany już system filtracji, który w dobrej jakości odkurzaczu zapewni świeże, czyste i nawilżone powietrze. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest sama obudowa urządzenia, ponieważ ma to wpływ na jego lekkość.

Duży wybór odkurzaczy wodnych

Mobilność, a co za tym idzie wygoda w użytkowaniu również nie pozostaje bez znaczenia. Dobrze, gdy cały panel sterowania znajduje się w uchwycie. Do tego należy zadbać o odpowiednie wyposażenie w wydłużoną rurkę, końcówkę do czyszczenia szczelin, odpowiednie szczotki do różnego rodzaju powierzchni. Ważna jest również długość kabla i pojemność zbiorników. Zastanawiając się nad tym jaki odkurzacz wodny wybrać, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, które mają być czyszczone. Wysokiej klasy sprzęt posiada wiele rozbudowanych funkcji, w tym: usuwanie mokrych plam z podłogi, nawet błota, czyszczenie mebli tapicerowanych oraz ubrań. Jeżeli w domu przebywają zwierzęta warto posiadać nowoczesny egzemplarz z turboszczotką. Doskonale wyczyści ona zarówno gładkie powierzchnie, jak i dywany o długim włosiu, w których tak gęsto gromadzi się sierść pupili.

Odkurzacz wodny piorący   

Funkcja prania przydatna jest szczególnie w przypadku czyszczenia wykładzin dywanowych, umożliwiając dogłębne i bardzo dokładne pranie. Modele te, wyposażone w zbiornik na wodę i detergent, w swej nowoczesnej wersji mogą posiadać funkcję prania, płukania, a także suszenia. Wyposażone są w odpowiednie szczotki i końcówki, przy pomocy których radzą sobie z różnego rodzaju powierzchniami i trudno dostępnymi miejscami. Potrafią usunąć mocno uporczywy i zaschnięty brud, a dzięki profesjonalnemu, właściwemu dla odkurzaczy z filtrem wodnym systemowi filtracji, zapewniają możliwość oddychania zdrowym, świeżym, nawilżonym powietrzem.

Czyszczenie odkurzacza wodnego

Po każdorazowym użyciu należy dokładnie umyć filtr wodny, aby nie zaburzać jakości i wydajności przyszłego sprzątania. Wskazane jest, by po wyłączeniu urządzenia z prądu, nalać do wnętrza filtra trochę wody, a następnie za pomocą kolistych ruchów opłukać pojemnik. Następnie należy wylać brudną wodę, wyjąć filtry piankowe i umyć pojemnik za pomocą czystej wody. Proces płukania czasem wymaga kilkakrotnego powtórzenia. W przypadku egzemplarzy z funkcją prania, powinno się też osuszyć rurę, aby nie pozostawała zawilgocona. Należy pamiętać o tych czynnościach i nie zaniedbywać ich, aby urządzenie mogło prawidłowo wykonywać swoje zadania. Wysokiej jakości sprzęt, przy prawidłowym użytkowaniu powinien służyć przez długie lata, umożliwiając użytkownikom efektowne, a zarazem przyjemne sprzątanie.

 

< powrót do listy artykułów