Należy pamiętać, że poszczególne modele bardzo się od siebie różnią. W przypadku poszukiwania urządzenia odpowiedniego dla alergika należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Istotnymi elementami oczyszczacza są w tym przypadku filtry HEPA, które najskuteczniej usuwają cząstki kurzu, czy też pyłków.
Opisywane filtry pochłaniają cząsteczki o wielkości 0,3 mikrona, dzięki czemu powietrze jest wolne od alergenów powodujących uczulenia. Warto wiedzieć, iż filtr HEPA działa trójfazowo, czyli przechwytują, zderzają i wywołują dyfuzję. Dzięki temu oczyszczacz powietrza radzi sobie nawet z bardzo małymi zanieczyszczeniami.
Podczas wybierania odpowiedniego urządzenia, jakim jest oczyszczacz powietrza dla alergików i astmatyków należy zwrócić uwagę na wydajność danego urządzenia. Należy wiedzieć, że oczyszczacze mają opisaną powierzchnię, do której są przeznaczone.
Jeżeli wybierzemy oczyszczacz odpowiedni do powierzchni 15 m2 i zastosujemy go w pomieszczeniu o powierzchni 30 m2 urządzenie może nie działać w pełni skutecznie. Aby być pewnym, że oczyszczacz działa w pełni sprawnie należy wybierać urządzenia o dużej wydajności i dobierać go odpowiednio do pomieszczenia i jego powierzchni.
Funkcją, na którą warto zwrócić uwagę podczas wybierania oczyszczacza jest jonizacja powietrza. Dzięki tej funkcji alergeny są neutralizowane nawet "na odległość" jeszcze zanim trafią do oczyszczacza lub też dostaną się do organizmu człowieka lub też zwierzęcia. Na rynku można znaleźć również oczyszczacze powietrza 2w1 oraz 3w1, które są wyposażone w funkcje jonizowania powietrza.
Wiele urządzeń tego rodzaju świetnie się sprawdza, ale zdarzają się wyjątki - w przypadku niektórych urządzeń jonizacja może w dużym stopniu ograniczyć wydajność oczyszczacza, dlatego też w przypadku osób z alergią czasami lepiej wybierać oczyszczacze ze specjalnym trybem antyalergenowym, które okazują się najbardziej skutecznym rozwiązaniem, a osobno dokupić jonizator.
Podczas wybierania oczyszczacza warto przeanalizować także wszelkie koszty związane z jego użytkowaniem. Przez cały okres stosowania oczyszczacza należy ponosić koszty wymiany filtrów i energii elektrycznej, która została zużyta.
Filtry dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także żywotnością, co z kolei przekłada się na częstotliwość ich wymiany. Z tego też względu warto brać pod uwagę kwoty kupowania filtrów w ujęciu rocznym, a nie porównywać pojedyncze egzemplarze.
Urządzenie, jakim jest oczyszczacz powietrza dla alergików wcale nie jest takie ciche. Niestety, podczas jego pracy jesteśmy narażeni na słuchanie jego odgłosów, czasami nawet przez całą dobę. Z tego też powodu warto wybierać taki model, którego odgłos nie będzie dla nas uciążliwy.
Trudno określić poziom hałasu, który jest akceptowalny podczas snu - to, czy dany oczyszczacz będzie przeszkadzał, czy nie zależy od indywidualnego progu tolerancji. Dobrym pomysłem jest jednak wybieranie urządzenia pracującego z głośnością nie większą niż 30dB. Jest to wartość zbliżona do tykania cichego zegara.
W przypadku wielu osób niezbędne jest zakupienie oczyszczacza powietrza jeśli ich alergia związana jest z niektórymi zwierzętami, takimi, jak na przykład koty lub psy, które roznoszą dużo zarazków. Należy wiedzieć, że i owszem, oczyszczacz powietrza w przypadku posiadania pod opieką tego rodzaju zwierząt może być pomocnym rozwiązaniem i złagodzić objawy alergii. Dobrym pomysłem jest wybranie oczyszczacza z filtrem wstępnym, który zatrzymuje sierść, włosy, czy też kłęby kurzu.
To jeszcze może Cię zainteresować: ranking oczyszczaczy powietrza, nawilżacz powietrza dla alergików, oczyszczacze powietrza z nawilżaczem, jak poprawić jakość powietrza oraz wilgotność powietrza, urządzenie do oczyszczania powietrza posiadające filtr wstępny, filtr hepa h13, filtr węglowy, filtr wodny, usuwanie alergenówwziewnych zarodniki pleśni i grzybów, roztocza kurzu domowego, nieprzyjemne zapachy, pyłki roślin, sierść zwierząt, pyły zawieszone.
< powrót do listy artykułów