< powrót do listy artykułów
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem stają się coraz bardziej popularne, gdyż z roku na rok wzrasta liczba osób podatnych na alergie wywołane kwitnieniem drzew i kwiatów, kurzem miejskim, rozwiewaniem się topoli i ogólnie stanem środowiska. Dlatego też wiele osób zaczęło się zastanawiać nad koniecznością zakupu tych urządzeń.
Według lekarzy, powietrze w naszych mieszkaniach jest dziesięć razy bardziej toksyczne i sześć razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. A tymczasem cały wdychany pył odkłada się w oskrzelach i oskrzelikach, podrażniając błonę śluzową nawet zdrowych ludzi. Tu z pomocą przychodzą oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
Cena oczyszczacz powietrza z nawliżaczem
Na cenę urządzenia wpływa przede wszystkim jego rodzaj. Najtańsze są mechaniczne, najdroższe ultradźwiękowe, a najdroższe kombajny. Na cenę ma również wpływ sposób sterowania oczyszczaczem - elektroniczny lub mechaniczny.
Producent oczyszczaczy powietrza
Jest wielu dobrych producentów, oto kilku z nich.
- Boneco Air-O-Swiss. Jeden z modeli tej firmy ma unikalny design - w formie portmonetki-portfela i przypadnie do gustu osobom ceniącym styl i elegancję.
- Niektóre z oczyszczaczy Venty mogą również pełnić funkcję nawilżacza. I choć ich urządzenia nie wyglądają zbyt okazale, są uważane za jedne z najbardziej wydajnych.
- Electrolux wypuścił prosty i dyskretny model ultradźwiękowego oczyszczacza/nawilżacza powietrza, który posiada zbiornik na wodę o pojemności prawie 7 litrów. Można go postawić zarówno na podłodze jak i na stole.
- Model Polaris wyróżnia się również wyjątkowym designem. Ich urządzenie wygląda bardziej jak porcelanowy wazon lub kosmetyczka.
- Firma Binatone produkuje modele w trzech kolorach - czarnym, zielonym i niebieskim.
- Produkty Timberk działają nie tylko jako oczyszczacz powietrza, ale również jako odświeżacz.
- Do pokoju dziecięcego doskonale nadaje się B.Well, który kształtem przypomina żółwia, a wyglądem bardziej zabawkę.
Rodzaje oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza dzielą się na następujące typy:
- Tradycyjne oczyszczacz powietrza. Oczyszcza pomieszczenie z kurzu, nieprzyjemnych zapachów (np. z dymu tytoniowego) i działa bakteriobójczo. Niektóre modele mają wbudowany jonizator i dozownik zapachów. Do nich można dokupić osobno specjalne wymienne wkłady zapachowe. Wbudowany wentylator oczyszczacza zasysa powietrze do urządzenia, a następnie przepuszcza je przez system filtrów.
- Oczyszczacz z nawilżaczem (lub spryskiwacz). W pewnym stopniu przepłukuje powietrze, tworząc efekt wilgotnego oczyszczania. Suche powietrze przechodzi pomiędzy wewnętrznymi tarczami, gdzie zostaje nasycone wilgocią. Utrzymuje to naturalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Dyski pozostawiają na powierzchni niepożądane zanieczyszczenia powietrza (np. kurz), które następnie są spłukiwane wodą do odpływu.
System klimatyzacji. Najdroższe i najbardziej wielofunkcyjne urządzenie. Łączy w sobie funkcje oczyszczacza, nawilżacza i odświeżacza powietrza. Powietrze oczyszczane jest w trzech etapach - przepuszczane przez specjalne filtry HEPA, przepuszczane przez parownik z impregnacją antybakteryjną, a następnie ponownie przepuszczane jest już oczyszczone i nawilżone powietrze przez filtr węglowy, który odpowiada za eliminację nieprzyjemnych zapachów.
Zalecana powierzchnia użytkowa
Obszar, który może być obsługiwany przez oczyszczacz powinien być wprost proporcjonalny do jego mocy. Oznacza to, że im wyższa moc, tym większy obszar może być obsługiwany. Na przykład, urządzenia o mocy od 1 do 2000 W mogą przetwarzać powierzchnię od 3 do 200 metrów kwadratowych.
Filtry do oczyszczania
Filtr HEPA lub filtr suchego powietrza o wysokiej wydajności. Jest to filtr drobnocząsteczkowy wykonany z włókna szklanego. Zatrzymuje maksymalnie cząsteczki większe niż 1,3 mikrona - 99,995%. Jest to jednak również najdroższy ze wszystkich filtrów.
Filtr węglowy. Pochłania nieprzyjemne zapachy i usuwa z powietrza różne związki chemiczne. Główną wadą filtra węglowego jest jego niska skuteczność w przypadku dużej wilgotności powietrza. Jest on jednak doskonały w połączeniu z innymi filtrami. Filtr węglowy musi być regularnie wymieniany, ponieważ jeśli nagromadzi się w nim dużo kurzu i toksyn, może on wyrzucić je wszystkie z powrotem do powietrza.
Oczyszczacz powietrza z nawliżaczem - sterowanie urządzeniem
Jak wspomniano powyżej, istnieją dwa rodzaje sterowania oczyszczaczami powietrza - mechaniczne i elektroniczne. Urządzenia z mechaniczną Posiadają jedno- lub dwukierunkowe pokrętło (do ustawiania timera lub trybu pracy).
W przypadku oczyszczaczy powietrza sterowanych elektronicznie przyciski mogą być używane do programowania działania, wyboru trybu automatycznego i regulacji mocy (poprzez zmianę prędkości wentylatora).

< powrót do listy artykułów